NIE DAJ SIĘ NABRAĆ OSZUSTOM ! – APEL LEGNICKICH POLICJANTÓW

włącz .

Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Legnicy zwracają się z apelem do mieszkańców miasta i powiatu legnickiego o nie wpuszczanie do swoich mieszkań, domów nieznanych osób. Często sprawcy podszywają się za m. in. za pracowników spółdzielni, wodociągów, administracji itp. Jednakże pracownicy firm sprawdzających nasze mieszkania muszą posiadać przy sobie identyfikator lub upoważnienie. Dlatego przed wpuszczeniem ich do domu legitymujmy takie osoby, żeby uniknąć kradzieży swoich najcenniejszych rzeczy.

Wciąż pojawiają się nowi oszuści, którzy wykorzystują naiwność i gościnność głównie osób starszych. Informujmy nasze babcie, dziadków i samotnie mieszkających sąsiadów o zachowaniu ostrożności w kontaktach z nieznajomymi.

Sprawcy bardzo często wykorzystują sytuacje, kiedy na drzwiach budynków jest zamieszczone ogłoszenie, zawiadomienie o przeglądzie np. instalacji gazowej, elektrycznej, bądź ogrzewania. Oszuści pukają do drzwi mieszkania podając się za pracownika administracji, wodociągów lub hydraulika. Wchodzą do środka i wspólnie z osobą przebywającą w mieszkaniu dokonują sprawdzenia rur w łazience, grzejnika itp. Wszystko po to, aby stwierdzić usterkę, zająć osobę jak najdłużej opowieściami, po to, aby inna osoba mogła wejść w tym samym czasie do mieszkania i ukraść najcenniejsze przedmioty.

Nie wpuszczajmy do domu nieznanych osób. Pracownicy firm sprawdzających nasze mieszkania muszą posiadać przy sobie identyfikator lub upoważnienie. Dlatego przed wpuszczeniem ich do domu legitymujmy takie osoby, żeby uniknąć kradzieży swoich najcenniejszych rzeczy.

Aby chronić siebie i swoje mieszkanie należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa i zdrowym rozsądku:

1.Nigdy nie zostawiajmy otwartych drzwi domu lub mieszkania, nawet gdy wychodzimy tylko na chwilę np. do piwnicy lub wyrzucić śmieci.

2.Nie zapraszajmy do domu osób przypadkowo poznanych.

3.Pouczajmy dzieci i domowników w podeszłym wieku, aby nie wpuszczały do mieszkania osób nieznajomych.

4.Jeśli do domu zgłaszają się osoby podające się za urzędników, pracowników OPS, itp. to przed wpuszczeniem ich do domu sprawdźmy wiarygodność tych osób. Przychodzący w uczciwych zamiarach zrozumieją naszą ostrożność.

5.Jeśli masz podejrzenia co do osób, które krążą po klatkach bloków i za wszelka cenę chcą wchodzić do środka, powiadom natychmiast o tym Policję.

 

                                                                                 kom. Jagoda Ekiert