OGŁOSZENIE

Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „Piekary” w Legnicy, na podstawie Uchwały Zarządu SM „Piekary” w Legnicy Nr 6/2025 z dnia 05 marca 2025 r. informuje, że z dniem 01.07.2025 r. ulega zmianie stawka opłaty na pokrycie kosztów wymiany wodomierzy:

  • dla lokali mieszkalnych 2,52 zł/wodomierz/m-c.

Zmiana wysokości opłaty spowodowana jest wzrostem ceny usługi wymiany wodomierzy wraz z modułami radiowymi.

Konieczność wymiany wodomierzy i modułów radiowych związana jest z upływem ważności ich legalizacji oraz upływem terminu eksploatacji baterii modułu radiowego. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 22 marca 2019 r. w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych (Dz.U. 2019 poz. 759 ze zmianami: Dz.U. 2022 poz. 1179 i Dz.U. 2023 poz. 1937) ważność legalizacji wodomierzy określona jest na 5 lat.

Awaria sieci ciepłowniczej przy ul. Gombrowicza

Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Legnicy S.A. informuje, że w związku z awarią na  sieci ciepłowniczej w Legnicy przy ul. Gombrowicza, w dniu 02.04.2025 r. od godziny 07:30 do godziny 22:00, wstrzymana zostanie dostawa czynnika grzewczego do niżej wymienionych obiektów przy ulicach:

  • Gojawiczyńskiej 1-3
  • Gojawiczyńskiej 5-7
  • Gojawiczyńskiej 9-11
  • Gombrowicza 27-29
  • Gombrowicza 31
  • Gombrowicza 33-35
  • Gombrowicza 37-39
  • Gombrowicza 41
  • Gombrowicza 43
  • Wierzyńskiego 20
  • Wierzyńskiego 22

Jednocześnie zapewniamy, że nasze służby dołożą wszelkich starań, aby jak najszybciej przywrócić ponownie dostawę czynnika grzewczego. Przepraszamy za zaistniałe niedogodności.

"Pasożytnictwo cieplne" w budynkach wielorodzinnych

„Pasożytnictwo cieplne” to zjawisko, które dotyka wiele Spółdzielni Mieszkaniowych. Polega ono na tym, że niektórzy lokatorzy nie ogrzewają swoich mieszkań lub utrzymują minimalną temperaturę, co sprawia, że ciepło przepływa do ich lokali z mieszkań sąsiednich, które są lepiej ogrzewane. „Pasożytnictwo cieplne” prowadzi do nierówności w rozliczeniach za ciepło, ponieważ sąsiedzi muszą zwiększać ogrzewanie, aby utrzymać komfort cieplny w swoich lokalach. Wzrastają koszty ciepła dla całego budynku, a podział kosztów staje się niesprawiedliwy. Osoby, które oszczędzają na ogrzewaniu nie ponoszą proporcjonalnych kosztów za zużywane ciepło.

W związku z analizą zakończonego okresu rozliczeniowego kosztów centralnego ogrzewania po raz kolejny odnotowaliśmy wystąpienie takiego zjawiska także w naszych zasobach. Ponadto do Punktu Obsługi Klienta SM „Piekary” napływa coraz więcej skarg na sąsiadów, którzy nie włączają ogrzewania. Nie może być tak, że jedni oszczędzają kosztem drugich, bo to jest nic innego jak „pasożytnictwo cieplne”. Wyłączenie ogrzewania w jednym mieszkaniu w budynku wielorodzinnym powoduje straty ciepła w drugim mieszkaniu. Nieogrzewane mieszkanie to coraz powszechniejszy fenomen, który może prowadzić do wielu nieprzewidywalnych konsekwencji. Wysoka wilgotność spowodowana niewystarczającym ogrzewaniem sprzyja pojawieniu się pleśni i grzybów, które mogą zaszkodzić zdrowiu mieszkańców oraz zrujnować estetykę lokali. Właściwe ogrzewanie mieszkań jest nie tylko kwestią komfortu, ale także obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa. Dodatkowo minimalną temperaturę w mieszkaniach określa rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. I tak zgodnie z przepisami w pomieszczeniach "przeznaczonych na stały pobyt ludzi, bez okryć zewnętrznych, niewykonujących w sposób ciągły pracy fizycznej", w pokojach oraz w kuchni temperatura powinna wynosić, co najmniej 20 0C. W łazience powinno być jeszcze cieplej, bo temperatura, według rozporządzenia, ma wynosić co najmniej 24 0C .

W celu ograniczenia zjawiska „pasożytnictwa cieplnego”, Ministerstwo Klimatu i Środowiska wprowadziło szereg przepisów, które mają na celu regulację kosztów ogrzewania w mieszkaniach. Przepisy te określają minimalną ilość ciepła potrzebnego do ogrzania pomieszczeń, co ma na celu ochronę osób, które regularnie płacą za ogrzewanie. Mieszkańcy, nawet jeśli nie korzystają z własnych grzejników, muszą ponosić pewien minimalny koszt zmienny.

Zarząd SM „Piekary” w Legnicy stosując się do powyższych przepisów prawa wprowadził od sezonu rozliczeniowego 2023/2024 zmiany w „Regulaminie rozliczania kosztów zakupu ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania i podgrzania wody wodociągowej w Spółdzielni Mieszkaniowej „Piekary” w Legnicy” – zatwierdzonego uchwałą Nr 82/2022 Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej “Piekary” w Legnicy z dnia 15.12.2022r. wprowadzając wyznaczenie maksymalnego i minimalnego zużycia ciepła w lokalu mieszkalnym i użytkowym - § 42 w/w Regulaminu.

W związku z powyższym ważne jest, żeby racjonalnie korzystać z ogrzewania, unikać nadmiernych oszczędności. Należy nie wychładzać mieszkania, gdyż na jego ponowne ogrzanie konieczna jest zwiększona emisja ciepła. Nie zasłaniać grzejników, najlepiej, gdy grzejniki są całkowicie odsłonięte. Jeśli są one zasłonięte zasłonami, obudowane lub zastawione meblami, zagradza się ciepłu drogę do pomieszczenia. Wietrzenie pomieszczenia powinno odbywać się krótko i skutecznie, szybka wymiana powietrza jest najbardziej ekonomiczna. Przed wietrzeniem należy całkowicie zamknąć zawór przy grzejniku, odczekać kilka minut i dopiero wówczas szeroko i na krótki czas otworzyć okno. Warto jest też zadbać o odpowiednią wentylację w mieszkaniu.

 

Wymiany wodomierzy z modułem radiowym

Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „Piekary” w Legnicy informuje, że od połowy miesiąca marca bieżącego roku, wykonawca robót „Ista” Polska Sp. z o. o., przystąpi do wymiany wodomierzy wraz z modułem radiowym w Państwa mieszkaniach. Konieczność wymiany wodomierzy i modułów radiowych spowodowana jest upływem ważności ich legalizacji oraz upływem terminu eksploatacji baterii modułu radiowego. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 22 marca 2019 r. w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych (Dz.U. 2019 poz. 759 ze zmianami; Dz.U. 2022 poz. 1179 i Dz.U. 2023 poz. 1937) ważność legalizacji wodomierzy określona jest na 5 lat.

Wymiana wodomierzy wraz z modułem radiowym będzie przeprowadzana sukcesywnie. O terminie ich wymiany wykonawca robót „Ista” Polska Sp. z o. o. powiadomi Państwa na 7 dni przed planowaną wymianą poprzez wywieszenie stosownych ogłoszeń na klatkach schodowych. 

W związku z wymianą wodomierzy wraz z modułem radiowym prosi się Państwa o umożliwienie monterom ich wymiany oraz przygotowanie miejsc, w których są one zamontowane. W przypadku gdy ktoś z Państwa, z powodu wyjazdu, nie będzie mógł być obecny w ustalonym terminie wymiany wodomierzy, prosimy o telefoniczny kontakt z przedstawicielem wykonawcy lub spółdzielnią, w celu ustalenia indywidualnego terminu montażu. Numery telefonów kontaktowych będą podane na ogłoszeniach wywieszonych na klatkach schodowych.

W trakcie wymiany monter przedłoży Państwu protokół (forma elektroniczna) z wymiany wodomierzy wraz z modułem radiowym. Protokół będzie zawierał: numery wodomierzy, stany zdemontowanych wodomierzy oraz nowo montowanych i numery zamontowanych plomb. Prosimy o sprawdzenie wpisanych do protokołu stanów wodomierzy zdemontowanych i zamontowanych oraz o jego czytelne podpisanie.

Z góry przepraszamy Państwa za niedogodności związane z przeprowadzaną wymianą wodomierzy.

Harmonogram dyżurów członków Rady Nadzorczej na I półrocze 2025 roku

Harmonogram dyżurów członków Rady Nadzorczej w sprawie przyjęć skarg i wniosków od lokatorów SM „Piekary” /w każdy drugi wtorek miesiąca od godz. 1300 do 17 00/ na I półrocze 2025 roku :

  • 14 stycznia 2025 r. – Mirosław Gargaś, Andrzej Zejler,
  • 11 lutego 2025 r. – Paweł Gregorczuk, Zbigniew Rogalski,
  • 11 marca 2025 r. – Hanna Boroń, Wiesław Janusz,
  • 8 kwietnia 2025 r. – Wiesław Janusz, Piotr Żabicki,
  • 13 maja 2025 r. – Grażyna Rygiel, Bożena Walczak,
  • 10 czerwca 2025 r. – Władysława Rudewicz, Andrzej Zejler.

Zatwierdzono na posiedzeniu Rady Nadzorczej w dniu 12 grudnia 2024 r.