"Pasożytnictwo cieplne" w budynkach wielorodzinnych

„Pasożytnictwo cieplne” to zjawisko, które dotyka wiele Spółdzielni Mieszkaniowych. Polega ono na tym, że niektórzy lokatorzy nie ogrzewają swoich mieszkań lub utrzymują minimalną temperaturę, co sprawia, że ciepło przepływa do ich lokali z mieszkań sąsiednich, które są lepiej ogrzewane. „Pasożytnictwo cieplne” prowadzi do nierówności w rozliczeniach za ciepło, ponieważ sąsiedzi muszą zwiększać ogrzewanie, aby utrzymać komfort cieplny w swoich lokalach. Wzrastają koszty ciepła dla całego budynku, a podział kosztów staje się niesprawiedliwy. Osoby, które oszczędzają na ogrzewaniu nie ponoszą proporcjonalnych kosztów za zużywane ciepło.

W związku z analizą zakończonego okresu rozliczeniowego kosztów centralnego ogrzewania po raz kolejny odnotowaliśmy wystąpienie takiego zjawiska także w naszych zasobach. Ponadto do Punktu Obsługi Klienta SM „Piekary” napływa coraz więcej skarg na sąsiadów, którzy nie włączają ogrzewania. Nie może być tak, że jedni oszczędzają kosztem drugich, bo to jest nic innego jak „pasożytnictwo cieplne”. Wyłączenie ogrzewania w jednym mieszkaniu w budynku wielorodzinnym powoduje straty ciepła w drugim mieszkaniu. Nieogrzewane mieszkanie to coraz powszechniejszy fenomen, który może prowadzić do wielu nieprzewidywalnych konsekwencji. Wysoka wilgotność spowodowana niewystarczającym ogrzewaniem sprzyja pojawieniu się pleśni i grzybów, które mogą zaszkodzić zdrowiu mieszkańców oraz zrujnować estetykę lokali. Właściwe ogrzewanie mieszkań jest nie tylko kwestią komfortu, ale także obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa. Dodatkowo minimalną temperaturę w mieszkaniach określa rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. I tak zgodnie z przepisami w pomieszczeniach "przeznaczonych na stały pobyt ludzi, bez okryć zewnętrznych, niewykonujących w sposób ciągły pracy fizycznej", w pokojach oraz w kuchni temperatura powinna wynosić, co najmniej 20 0C. W łazience powinno być jeszcze cieplej, bo temperatura, według rozporządzenia, ma wynosić co najmniej 24 0C .

W celu ograniczenia zjawiska „pasożytnictwa cieplnego”, Ministerstwo Klimatu i Środowiska wprowadziło szereg przepisów, które mają na celu regulację kosztów ogrzewania w mieszkaniach. Przepisy te określają minimalną ilość ciepła potrzebnego do ogrzania pomieszczeń, co ma na celu ochronę osób, które regularnie płacą za ogrzewanie. Mieszkańcy, nawet jeśli nie korzystają z własnych grzejników, muszą ponosić pewien minimalny koszt zmienny.

Zarząd SM „Piekary” w Legnicy stosując się do powyższych przepisów prawa wprowadził od sezonu rozliczeniowego 2023/2024 zmiany w „Regulaminie rozliczania kosztów zakupu ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania i podgrzania wody wodociągowej w Spółdzielni Mieszkaniowej „Piekary” w Legnicy” – zatwierdzonego uchwałą Nr 82/2022 Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej “Piekary” w Legnicy z dnia 15.12.2022r. wprowadzając wyznaczenie maksymalnego i minimalnego zużycia ciepła w lokalu mieszkalnym i użytkowym - § 42 w/w Regulaminu.

W związku z powyższym ważne jest, żeby racjonalnie korzystać z ogrzewania, unikać nadmiernych oszczędności. Należy nie wychładzać mieszkania, gdyż na jego ponowne ogrzanie konieczna jest zwiększona emisja ciepła. Nie zasłaniać grzejników, najlepiej, gdy grzejniki są całkowicie odsłonięte. Jeśli są one zasłonięte zasłonami, obudowane lub zastawione meblami, zagradza się ciepłu drogę do pomieszczenia. Wietrzenie pomieszczenia powinno odbywać się krótko i skutecznie, szybka wymiana powietrza jest najbardziej ekonomiczna. Przed wietrzeniem należy całkowicie zamknąć zawór przy grzejniku, odczekać kilka minut i dopiero wówczas szeroko i na krótki czas otworzyć okno. Warto jest też zadbać o odpowiednią wentylację w mieszkaniu.