/*

Pół tysiąca testów i badań, profilaktyka i porady na festynie dla Osiedla Piekary C

Porady żywieniowe dla osób chorych na cukrzycę, pomiary ciśnienia krwi, określenie BMI, pomiar glukozy, wykonanie 200 badań PSA, które ułatwiają wczesne wykrycie raka prostaty  oraz TSH  - badania pod kątem prawidłowego funkcjonowania tarczycy – to tylko niektóre elementy akcji zdrowotnej przygotowane przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy na festyn, który odbędzie się 16 września.

Spotkanie Mieszkańców Osiedla Piekary C w Legnicy, organizowane jest przez parafię Podwyższenia Krzyża. Towarzyszyć mu będzie akcja „Żonkil nadziei”, podczas której prowadzona będzie kwesta. Zebrane środki zostaną przekazane na zakup koncentratorów tlenowych do hospicjum domowego oddziału medycyny paliatywnej szpitala.

- Przygotowaliśmy dla mieszkańców akcję profilaktyczno – edukacyjną, w tym bezpłatne testy, badania i porady – mówi Krystyna Barcik – dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy. – Zapraszam serdecznie do skorzystania z naszej obecności na festynie.

- Wykonamy również 300 testów na obecność wirusa HCV, w ramach ogólnopolskiego programu „Test na HCV – prosty krok do zdrowia” -  podkreśla Mariola Wozowczyk. - Jest to bardzo groźny dla zdrowia wirus wirusowego zapalenia wątroby typu C, na którego nie ma szczepionki (szczepienia są na typ A i B), a może on doprowadzić nawet do marskości wątroby.

Sama procedura polega na pobraniu próbki krwi z opuszka palca. Wynik otrzymujemy już po ok. 3 minutach. Wykonanie testu i przekazanie wyniku odbędzie się w sposób anonimowy. W przypadku wykrycia wirusa dana osoba będzie kierowana celowo do konsultanta pod kątem rozpoczęcia leczenia.

W ramach akcji „Żonkil nadziei” prowadzona będzie na terenie Legnicy przez wolontariuszy kwesta na rzecz oddziału medycyny paliatywnej.

- Żonkil ma symbolizować nadzieję dla chorych, a także rodzin ciężko chorych pacjentów naszego oddziału – wyjaśnia Grażyna Majewska - Kaźmierczak, pielęgniarka oddziałowa oddziału medycyny paliatywnej. – W akcji pomogą nam wolontariusze skupieni wokół parafii oraz wolontariat legnickich szkół. W tym roku chcemy zebrać środki na zakup koncentratorów tlenowych do hospicjum domowego. Jedno takie urządzenie to koszt rzędu 8-10 tys. zł. Posiadamy kilka sztuk, ale potrzeby są znacznie większe. Każda osoba, która wesprze naszą akcję otrzyma żółtego żonkila. Mamy już przygotowanych prawie 2000 tych kwiatów. Wykonały je dzieci z legnickich szkół i przedszkoli, wolontariusze oraz rodziny pacjentów. Podczas festynu będziemy również rozprowadzać ulotki informujące o formach pomocy naszym pacjentom, udzielając porad praktycznych – jak radzić sobie w trudnym okresie nieuleczalnej choroby.

- Cieszy nas szlachetna akcja prowadzona przez szpital - podkreśla ksiądz proboszcz Roman Raczak. – Wszystkich zapraszam na nasz festyn. Spotkanie Mieszkańców Osiedla Piekary C w naszym kościele rozpoczniemy w piątek (15.09) o godz. 15.30, kiedy to zagra zespół religijny New Life.M. Natomiast o godz. 18.00 na placu przed kościołem odbędzie się msza św. prowadzona przez biskupa Marka Mendyka. W niedzielę od godz. 13.00 będzie działał punkt krwiodawstwa, o godz. 15.00 wystąpi zespół disco polo  Gentelmans następnie Trubadurzy ( godz.17.00) oraz Rudi Szubert (godz. 19.00).  Zapraszam także na wiele innych atrakcji w tym pokazy policyjne oraz gry i zabawy dla dzieci.